سه‌شنبه ۱۳۹۸/۰۹/۰۵

حافظی:

پروژه موزاییک سازی عکس های هوایی سال 1335 شهر قزوین در دست تهیه است

محمد اسماعیل حافظی، مدیر عامل سازمان خدمات طراحی شهرداری قزوین، گفت: سازمان خدمات طراحی در سال جاری انجام پروژه موزاییک سازی عکس های هوایی سال 1335 شهر قزوین را به سفارش معاونت شهرسازی و معماری در دستور کار خود قرار داده است.

به گزارش روابط عمومی سازمان خدمات طراحی شهرداری قزوین؛ حافظی گفت: با استفاده از عکس های هوایی به ویژه در مقیاس بزرگ، می توان بافت شهر را مورد تجزیه و تحلیل قرار داد و با مطالعه آن ها، نحوه گسترش و تحول تدریجی شهر را مورد بررسی قرار داد و از گذشته شهرها اطلاعات دقیقی به دست آورد.

این مسئول افزود: هسته اصلی و اولیه شهر، توسعه شهر و شبکه های ارتباطی قدیمی را می توان از روی عکس های هوایی مشخص کرد.

وی ادامه داد: هسته اولیه شهر را از روی عدم تجانس ساختمان ها و بافت قسمت های مختلف آن می توان شناخت، همچنین مراحل مختلف توسعه شهر را می توان با توجه به سبک ساختمان ها مشاهده نمود و با مطالعه عکس های هوایی می توان جاذبه ای در توسعه شهر از جمله نقش رودخانه ها و وضع آبهای جاری و همچنین جنس خاک و تشکیلات زمین شناسی و ناهمواری های طبیعی را مورد بررسی قرار داد.

حافظی بیان کرد: از مقایسه عکس های هوایی که در زمان های مختلف گرفته شده، می توان نتیجه گرفت که چگونه و طی چه مراحلی ازدیاد جمعیت موجب انفجار شهر و گسترش آن خواهد شد. همچنین امروزه بررسی و مطالعه عکس های هوایی بخصوص عکس های هوایی قدیمی می تواند کاربرد بسیاری در دعاوی حقوقی و مالکیتی اراضی داشته باشد.

وی خاطر نشان کرد: برای تهیه طرح های جامع شهری و مطالعه شهر باید از تمام اسناد و مدارک، نقشه ها و بخصوص عکس های هوایی استفاده کرد، زیرا عکس های هوایی تصویر کاملی از تمام عوارض ظاهری شهر را نشان می دهد.

مدیر عامل سازمان خدمات طراحی گفت: در این پروژه ابتدا اسکن عکس های هوایی سال 1335 شهر قزوین از سازمان نقشه برداری کشور خریداری خواهد شد. در مرحله بعد توجیه داخلی و خارجی عکس ها و انجام عملیات نقشه برداری زمینی برای اندازه گیری نقاط کنترل عکسی انجام می شود. در ادامه پس از  تهیه مدل ارتفاعی رقومی زمین، عکس های ارتوفتو،که خطای جابجایی ارتفاعی در آن حذف شده، از این مدل ارتفاعی به دست خواهد آمد.

حافظی بیان کرد: با موزاییک کردن عکس های ارتوفتو نمای کلی از شهر قزوین در سال 1335 به دست خواهد آمد که منظور از اصطلاح «موزاییک عکسی»، چیدن عکس‌های هوایی در کنار یکدیگر با در نظر گرفتن همپوشانی طولی و عرضی آن‌ها است.

پایان پیام.

تصاویر مرتبط