دوشنبه ۱۳۹۴/۰۵/۲۶

حافظي، مديرعامل سازمان خدمات طراحي شهرداري قزوين خبر داد؛

پايان پروژه طراحي پروژه مناسب‎سازي و مبلمان شهري شهر محمديه

محمداسماعيل حافظي، مدير عامل سازمان خدمات طراحي شهرداري قزوين از پايان طرح مناسب سازي و مبلمان شهري بلوار شهيدرجايي و امام حسين شهر محمديه به سفارش شهرداري محمديه خبر داد.

 

 

به گزارش روابط عمومي سازمان خدمات طراحي شهرداري قزوين؛ محمد اسماعيل حافظي گفت:اين طرح با هدف مناسب سازي مسير پياده و مبلمان شهري در بخش‌هايي از محدوده مرکزي و شمالي شهر اجرايي شده است.

وي بيان کرد: اين طرح با رويکردي هدفمند به اصلاح و بهسازي عناصر مستقر در اين محور اجرايي شده است تا تداخل‎هاي ناچار حضور سواره و پياده در عرصه شهري مانعي براي حضور ايمن و فعال هر کدام نباشد.

حافظي افزود: محور امام حسين به طول تقريبي 2هزار و 700متر در محدوده اي از مرکز شهر در امتداد محور شرقي- غربي  قرار دارد.

وي اضافه کرد: تنوع  کاربري‌ها در اين محور ميزان مراجعات سواره و پياده را به اين نقطه از شهر به ميزان قابل توجهي افزايش داده است.

اين مسؤول بيان کرد: محور شهيد رجايي به طول تقريبي هزار و 600 مترمربع در محدوده شمالي شهر قرار دارد و امتداد آن از جنوب غربي به شمال شرقي است.

مدير عامل سازمان خدمات طراحي شهرداري قزوين اظهار کرد: بر اساس طرح تفضيلي مصوب شهر محمديه محدوده‌هاي مورد مطالعه داراي کاربري غالب تجاري در جداره‌ها خيابان مي‌باشند.

حافظي ادامه داد: در بخش‌هايي نيز کاربري‌هاي اداري و انتطامي غالب مي‌گردد.

اين مسوول گفت: کاربري‎هايي اعم از مسکوني، آموزشي، مذهبي، تجاري، اداري، تفريحي، فرهنگي و.... عوامل حضور قشرهاي مختلف افراد شهر در اين محدوده مي‎باشد.

وي يادآورد شد: هدف از انجام طرح تلاش در راستاي افزايش انعطاف خيابان در كالبد و عملكردها، تلاش در راستاي ايجاد محيطي ايمن و امن، تلاش در راستاي افزايش حضور كمي و كيفي (سرزندگي) مردم در سطح خيابان، تلاش در راستاي افزايش پويايي خيابان، ايجاد زمينه براي روان سازي مسيرهاي حركتي سواره و پياده با حفظ كيفيت فضا و ايجاد تنوع در كاربري، كالبد و فعاليت به منظور افزايش پويايي و حضور پذيري افراد مي‌باشد.

حافظي بيان کرد: از نکات حائز اهميت در طراحي اين محورها طراحي مبلمان شهري يکدست و مناسب با فضاها و موقعيت خاص کاربري‌هاي موجود، ارائه طرح روشنايي محور ،استفاده از مصالح ثابت و غير لغزنده براي سهولت حرکت و ايمني بيشتر و استفاده از رمپ به جاي اختلاف سطح هاي نامناسب با حداقل شيب 8 درصد براي سهولت استفاده افراد کم توان و معلول مي‌باشد.

وي از ديگر موارد اين طرح را طراحي مسير نابينايان، مسير تجهيزات و مبلمان شهري در طول محور، طراحي مسير پيوسته فضاي سبز در مجاورت پياده رو به منظور افزايش زيبايي بصري و طراحي مسير دوچرخه در طول محورها عنوان کرد.

اين مسؤول اظهار کرد: در بلوار امام حسين(ع) به دليل قرارگيري ساختمان شهرداري در بدنه بلوار، سعي شد تا با ارائه کفسازي متفاوت و تلفيق از فضاي سبز و آبنما همچنين نورپردازي مقابل بنا، ساختمان شهرداري شاخص تر به نظر آيد.

وي گفت: همچنين با توجه به عرض نسبتاً مناسب فضاي پياده‎رو، فضاي سبز و مبلمان شهري به نحو مناسبي در حاشيه بلوار جانمايي شده‌اند که تداعي کننده يک پارک خطي در بدنه محور مي‌باشد.

مديرعامل سازمان خدمات طراحي خاطر نشان کرد: در بلوار شهيد رجايي نيز با توجه به اينکه پلاک‌هاي مسکوني حاشيه محور با زاويه نسبت به بلوار شکل گرفته‌اند، در وضع موجود فضاهايي مرده در بدنه خيابان ايجاد شده بود که با فضاسازي مقابل اين پلاک‌ها نيز در دستور کار طراحي قرار گرفت و در ترکيب با طرح مناسب سازي محور به نحوي هماهنگ به ارتقاء سيما و منظر اين خيابان کمک مي‌کند و طرح مناسب سازي و مبلمان شهري محورهاي فوق پس از تصويب در ابتداي سال جاري جهت اجرايي شدن به شهرداري محمديه ارسال شد.

پايان پيام

پايان پيام

 

 

تصاویر مرتبط