چهارشنبه ۱۳۹۶/۰۲/۲۷

حافظي، مديرعامل سازمان خدمات طراحي شهرداري قزوين:

تهيه طرح المان و فضاي داخلي ميدان شورا پايان يافت

محمداسماعيل حافظي، مديرعامل سازمان خدمات طراحي شهرداري قزوين گفت: پروژه مطالعه و طراحي المان و فضاي داخلي ميدان شورا به سفارش سازمان زيباسازي شهرداري قزوين، به پايان رسيد.

به گزارش روابط عمومي سازمان خدمات طراحي شهرداري قزوين؛ محمد اسماعيل حافظي افزود: ميدان شورا در ملاصدراي شمالي و در محل تقاطع بلوارهاي شهيد چگيني و اميرکبير به شعاع خارجي 44 متر قرار گرفته است که با توجه به محل قرارگيري ميدان در مسير کمربندي شرق قزوين و همچنين مسير ورودي به مجموعه دانشگاه آزاد و بوستان ملي باراجين، طراحي و ايده پردازي المان اهميت ويژه اي يافت.

حافظي خاطر نشان کرد: به دليل وجود شيب تند در مسير شمال به جنوب بلوار شهيد چگيني و مشکلات ترافيکي ناشي از نبود ديد کافي به ميدان، تصميم به طراحي المان مرتفع و شاخص و با نورپردازي مناسب در شب گرفته شد. خلاقيت در فرم المان و پرهيز از اشکال تکراري، استفاده از مفهوم شورا و به کارگيري مصالح نوين در طراحي اين المان سرلوحه کار قرار گرفت.

وي با بيان اين مطلب که پيش از آغاز طراحي در جلسه اي با رييس کميسيون شهرسازي شوراي شهر، سياست ها، نظرات و ايده هاي اوليه اعضاي شورا در اين خصوص دريافت شد، افزود: پس از اين مرحله، مطالعات پروژه آغاز و تجزيه و تحليل سايت مورد نظر و بررسي نمونه موردي مشابه در داخل و خارج از کشور انجام شد همچنين گزينه برتر براي طراحي اين المان پس از برگزاري جلسات متعدد با اعضاي شورا و کميته فني سازمان انتخاب گرديد.

حافظي افزود: گزينه انتخاب شده براي طراحي محوطه و المان، اشاره اي تلويحي به مفهوم شور و مشورت، گردهم آيي عناصر متفاوت، در هم آميخته شدن و در نهايت رسيدن به اوج است، همچنين فرم دوراني استفاده شده در محوطه شامل نوارهايي از جنس سنگ است که طي چرخش در مرکز المان به يکديگر مي رسند و از برآيند نيروهاي آن‌ها الماني مرتفع و شاخص خلق شده و به اوج مي رسد.

اين مسؤول ادامه داد: المان ميدان شورا 17 متر ارتفاع و مقطعي دايره اي شکل دارد که سازه آن به طور کامل از مقاطع لوله اي شکل ايجاد شده است.

مدير عامل سازمان خدمات طراحي شهرداري قزوين اضافه کرد: پوشش نهايي المان از مدول‌هايي از جنس فايبرگلاس و به دو صورت صلب و مشبک است که به صورت دوراني به دور المان مي چرخند، همچنين قسمت مشبک از نوعي فايبر گلاس نانوي شب تاب طراحي شده که نور خورشيد را در روز جذب کرده و در شب بازپخش مي کند و در فرم اين قطعات مشبک از طرح گره چيني معماري ايراني استفاده شده است.

پايان پيام

 

 

 

تصاویر مرتبط