پنجشنبه ۱۳۹۶/۰۴/۰۱

حافظي، مديرعامل سازمان خدمات طراحي شهرداري قزوين:

طرح اجرايي ساماندهي رودخانه بازار قزوين تهيه شد

حافظي، مديرعامل سازمان خدمات طراحي شهرداري قزوين گفت: طرح اجرايي ساماندهي رودخانه بازار قزوين تهيه شد.

به گزارش روابط عمومي سازمان خدمات طراحي شهرداري قزوين؛ محمد اسماعيل حافظي افزود: بخشي از رودخانه بازار به طول 3هزار و 800 متر، حدفاصل اتوبان قزوين- زنجان (دانشگاه بين الملل امام خميني (ره)) در بلوار نوروزيان تا تقاطع کمربندي شهيد بهشتي (ضلع غربي ميدان مادر- غياث آباد) واقع شده است.

حافظي خاطر نشان کرد: رودخانه بازار يکي از سه رودخانه شهر قزوين است که علاوه بر انتقال بارش و سيلاب هاي حوضه بالادستي دامنه هاي شمالي شهر، با جمع آوري بخشي از روان آب ها پس از عبور از قسمت مياني شهر، در کمربندي جمهوري اسلامي به باغ هاي سنتي قزوين هدايت و براي آبياري اين باغ ها استفاده مي شود.

وي هدف از تهيه اين طرح را ساماندهي و کاناليزه کردن رودخانه، رفع مزاحمت هاي زيست – محيطي، زيباسازي منظر شهري، آزادسازي اراضي حاشيه اي رودخانه براي کاشت فضاي سبز، احداث اماکن تفريحي و گردشگري و ايجاد محيطي سالم و با نشاط براي شهروندان برشمرد.

اين مسؤول ادامه داد: اين پروژه بر مبناي عبور سيلاب هايي با دوره بازگشت 100 ساله با کنترل 200 ساله، به ميزان 102 مترمکعب بر ثانيه و با احتساب افزايش روان آب هاي بالادست اتوبان در تغيير کاربري هاي اراضي بالادست در طرح جامع شهري طراحي شده است.

مديرعامل سازمان خدمات طراحي شهرداري قزوين افزود: در اين طرح، مقطع ساماندهي ذوزنقه‌‎اي شکل و از جنس سنگ و ملات بوده و در بعضي قسمت‌ها به خصوص در مجاورت پل هاي عبوري نيز از ديوار سنگ و ملات به صورت عمودي استفاده شده است.

حافظي عنوان کرد: کف سازي رودخانه از جنس بتن مسلح با پيش بيني نفوذ در کف است و پس از اجراي طرح ساماندهي رودخانه بازار در محدوده 3هزار و 800 متري، به مقدار 11.5 هکتار بستر مازاد براي اجاره استحصال مي شود که حدود 5.5 هکتار آن در سمت راست و 6 هکتار آن در سمت چپ خواهد بود.

مدير عامل سازمان خدمات طراحي شهرداري قزوين يادآور شد: پيش بيني مي شود با اجراي اين پروژه و ساحل سازي اراضي حاشيه اي آن، شاهد تغيير قابل ملاحظه اي در وضع موجود در  اين محدوده باشيم.

پايان پيام

 

تصاویر مرتبط