چهارشنبه ۱۳۹۷/۰۹/۲۱

حافظی:

المان های شهری با استفاده از مواد بازیافتی شهری طراحی می شوند

محمد اسماعیل حافظی ، مدیر عامل سازمان خدمات طراحی شهرداری قزوین گفت : پروژه مکان یابی و طراحی المان ها و مبلمان های شهری با بهره‌گیری از مواد بازیافتی در فضاهای بلااستفاده شهر قزوین در دست تهیه است.

به گزارش روابط عمومی سازمان خدمات طراحی شهرداری قزوین؛ حافظی با بیان این که استفاده از مواد بازیافتی به منظور فرهنگسازی در کاهش تولید زباله و تفکیک از مبدا، اصل جدایی ناپذیر رسیدن به پایداری است، افزود: از آنجا که فضاهای شهری آیینه زندگی اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و... یک شهر است باز طراحی فضاهای بلااستفاده و رها شده شهری علاوه بر اینکه به مدیریت معضلات آنان، جلوگیری از تخریب هویت شهر، افزایش نشاط شهری و ... کمک کند، فرصت مناسبی جهت آموزش الگوی بهینه مصرف با طراحی المان‌های حاصل از مواد بازیافتی است.

حافظی گفت: معضلات زیست محیطی جدی که شهرهای مختلف دنیا و کشور با آن دست و پنجه نرم می‌کنند، بیانگر آن است که حساس‌سازی جامعه نسبت به محیط زیست و زباله می‌­بایست پیش از آن که امکان برگشت‌پذیری کاهش یابد، برنامه­‌ریزی شود و مورد توجه قرار گیرد. این ضرورت با توجه به رشد شهر قزوین و مصوبات اسناد بالا دستی دو چندان است. لذا باز طراحی، فضاهای شهری خالی شهر قزوین با رویکرد دوست دار محیط زیست حائز اهمیت ویژه است.

وی خاطرنشان کرد: آموزش مدیریت زباله به شهروندان می­‌تواند منجر به کاهش میزان تولید زباله گردد و کاهش میزان زباله علاوه بر کاهش آلودگی­‌های زیست محیطی، هزینه های خدمات شهری را تقلیل می دهد.

حافظی خاطرنشان کرد: از ویژگی‌های مهم این طرح، افزایش سرزندگی شهر قزوین، افزایش خاطرات جمعی و حس تعلق شهروندان به فضاهای خالی شهری، مدیریت معضلات اجتماعی، بصری و فرهنگی فضاهای خالی، حرکت به سمت مفاهیم توسعه پایدار، ایجاد برند دوست دار محیط زیست، آموزش مدیریت زباله به شهروندان و جلوگیری از اثرات مخرب زباله به محیط زیست و کاهش هزینه­‌های مدیریت شهری است.

پایان پیام.

 

تصاویر مرتبط