یکشنبه ۱۴۰۰/۰۷/۱۸

حافظی:

طراحی زمین ورزشی چند منظوره در محدوده ناحیه دانش در دست تهیه است

محمد اسماعیل حافظی، مدیر عامل سازمان خدمات طراحی شهرداری قزوین، گفت: پروژه مطالعه و طراحی زمین ورزشی چند منظوره به سفارش شهرداری منطقه 1 در دست تهیه است.

به گزارش روابط عمومی سازمان خدمات طراحی شهرداری قزوین؛ حافظی گفت: این قطعه زمین به مساحت تقریبی 2 هزار متر مربع است که در ناحیه دانش درمحله ی صنوبر قرار دارد.


وی افزود: با افزایش جمعیت منطقه دانش و ضرورت بالا بردن سرانه ورزشی روباز در این منطقه، دسترسی راحت شهروندان به لوازم تمرینی، این قطعه زمین به این امر اختصاص یافت و روند طراحی این پروژه آغاز شد. این زمین ورزشی در ابتدا به صورت زمین بلا استفاده و محلی ناصاف و پر از سنگ‌های درشت و کوچک بود که باعث به خطر افتادن سلامتی افراد میشد اکنون با بهره‌برداری از این زمین گامی مؤثر برای توسعه ورزش، سرگرمی و پر کردن اوقات فراغت اهالی ناحیه برداشته شد.


این مسئول اظهار کرد: اهداف مهم در طراحی این زمین ورزشی رو باز شامل: توجه به ایجاد چند فضا برای ورزش های همگانی نظیر زمین والیبال، بسکتبال، میز شطرنج، ست های ورزشی، رینگ پیاده روی و ... است که در روند طراحی مدنظر قرار گرفته شده است.


حافظی ادامه داد: از دیگر اهداف این زمین ورزشی میتوان به، افزایش امکان دید با پوشش گیاهی و محوطه سازی مناسب از طریق طراحی منظر، جایگزینی فضاهای عمومی و فعالیت های خدماتی در مناطق با دید و نظارت بیشتر، حذف موقعیت ها و مکان های ناامن در سایت، منظره پردازی براساس معیارهای افزایش دهنده دید و نظارت عمومی و افزایش سرانه فضاهای ورزشی در ناحیه دانش اشاره کرد.


مدیر عامل سازمان خدمات طراحی گفت: در این پروژه با توجه به مطالعات معماری و شهرسازی انجام شده، بررسی و تحلیل وضع موجود سایت، بافت اطراف و شناسایی بستر فرهنگی و ورزشی، نیاز های مردم محله ضمن مد نظر قراردادن اهداف فوق الذکر در طراحی پروژه، موارد زیر نیز مورد توجه ویژه قرار گرفته که عبارتند از:حفظ امنیت، توجه به سکوت و سکون به جهت عدم آزاد افراد ساکن در محل و همچنین تاکید بر محور های اصلی دسترسی به سایت، عدم شکست پی در پی مسیر ها و محورها به جهت حفظ یکپارچگی سایت، و توجه با این امر که ورزش کردن در محیط باز ارتباط مستقیمی با سلامت روح، روان و جسم آدمی دارد و باعث کاهش استرس و اضطراب، افزایش اعتماد به نفس و عزت نفس، توانایی تصمیم‌گیری، حل مسئله، اجتماعی شدن فرد با انجام بازی و ورزش‌های گروهی، کشف استعداد و … می‌شود.


پایان پیام

 

تصاویر مرتبط