سه‌شنبه ۱۴۰۰/۱۰/۲۸

حافظی:

طراحی بوستان محلی تربیت در محدوده ناحیه دانش توسط سازمان خدمات طراحي شهرداري قزوين

محمد اسماعیل حافظی، مدیر عامل سازمان خدمات طراحی شهرداری قزوین، گفت: پروژه مطالعه و طراحی بوستان محلی تربیت در ناحیه دانش به سفارش شهرداری منطقه 1 به اتمام رسید.

به گزارش روابط عمومی سازمان خدمات طراحی شهرداری قزوین؛ حافظی گفت: برای طراحی این پروژه، یک قطعه زمین در محدوده محله تربیت به مساحت تقریبی4100 متر مربع است که در ناحیه دانش به این امر اختصاص یافته است.


حافظی افزود: کاربری های بدنه این سایت، مسکونی و خیابان اصلی و فرعی است، لذا در چنین بافتی از شهر که جدید الاحداث نیز هست، مقرر شد با بررسی نیاز های مردم شهرک، این پارک در مقیاس محله با ایجاد فضای سبزی دلنشین جهت تفریح و پرکردن اوقات فراغت ساکنین در گروه های سنی مختلف طراحی شود.


این مسئول بیان کرد: اهداف مهم در طراحی این پارک شامل: توجه به ابعاد اجتماعی و اقشار مختلف (کودکان،سالمندان،معلولین)در این ناحیه، ایجاد فضای عمومی (فضایی جهت بحث و گفتگو خارج از هرگونه طبقات اجتماعی و سطح سواد) در این پارکها، رینگ پیاده روی و فضای بازی کودکان، افزایش نظارت های طبیعی و گسترش احساس مالکیت از طریق نهادهای اجتماعی بر محدوده سایت پارک وتعریف روشن و آشکار ورودی و خروجی است.


وی گفت: از دیگر اهداف احداث این پارک می توان به، افزایش امکان دید با پوشش گیاهی و محوطه سازی مناسب از طریق طراحی منظر، جایگزینی فضاهای عمومی و فعالیت های خدماتی در مناطق با دید و نظارت بیشتر، حذف موقعیت ها و مکان های ناامن در سایت، منظره پردازی براساس معیارهای افزایش دهنده دید و نظارت عمومی و افزایش سرانه فضاهای سبز در منطقه دانش اشاره کرد.


حافظی گفت: در این پروژه با توجه به مطالعات معماری و شهرسازی انجام شده، بررسی و تحلیل وضع موجود سایت، بافت اطراف و شناسایی بستر فرهنگی و نیاز های مردم محله ضمن مد نظر قراردادن اهداف فوق الذکر در طراحی پروژه، موارد زیر نیز مورد توجه ویژه قرار گرفته که عبارتند از: حفظ امنیت، توجه به سکوت و سکون به جهت عدم آزاد افراد ساکن در محل و همچنین تاکید بر محور های اصلی دسترسی به سایت، عدم شکست پی در پی مسیر ها و محورها به جهت حفظ یکپارچگی سایت، توجه به جزئیات و آرایش سطوح، استفاده از آثار حجمی در طراحی محوطه سازی و باغسازی، درآمیختگی خصوصیت معماری ایرانی با معماری مدرن است.


محمد اسماعیل حافظی مدیر عامل سازمان خدمات طراحی شهرداری قزوین گفت: در طرح نهایی ارائه شده برای این پارک، جانمایی فضاها به گونه ای درنظر گرفته شده است که به منظور افزایش ایمنی کودکان فضای بازی کودک در فاصله مناسب و دور از خیابان همجوار و در دید مستقیم ساختمان های مسکونی باشد و به منظور آرامش ساکنین محله و عدم مزاحمت برای آنها، فضای ورزشی بزرگسالان که شامل دستگاه های بدنسازی و میز پینگ پنگ و... است در بیشترین فاصله تا ساختمان های مسکونی قرار گرفته است.
پایان پیام

 

تصاویر مرتبط