دوشنبه ۱۳۹۸/۰۹/۱۸

حافظی:

نقشه موقعیت میله و مسیر قنات های قدیمی مناطق 1 و2 شهر قزوین در محیط GIS تهیه شد

محمد اسماعیل حافظی، مدیر عامل سازمان خدمات طراحی شهرداری قزوین، گفت: هدف این پروژه تهیه نقشه جانمایی موقعیت میله چاه و مسیر قنات های قدیمی در محدوده مناطق 1و2 شهر قزوین در مختصات شبکه ای جهانی UTM (محیط GIS) است.

به گزارش روابط عمومی سازمان خدمات طراحی شهرداری قزوین؛ حافظی گفت: با توجه به وجود 9 رشته مسیر و میله قنات متروکه و نیمه فعال در ناحیه بیرونی و شمال شهر و منطقه و امتداد آن در مناطق 1 و 2 بافت های قدیمی شهر قزوین، مجاری زیرزمینی مسیر این قنات ها با عمق های متفاوت از سطح زمین، در بخشی از شهر از زیر خیابان ها، ساختمان ها و مستحدثات شهری واقع شده اند که ممکن است در جریان توسعه شهری بخصوص در بافت قدیمی شهر، مشکلاتی را در ساخت و ساز ایجاد کرده و حادثه ساز شوند.

حافظی خاطرنشان کرد: با در اختیار داشتن این نقشه مدیریت شهری می تواند با پایدار و ایمن سازی، از حوادث مرتبط با قنوات و مجاری پنهان در زیرزمین، از جمله افکن، فرو ریختن و نشست ساختمان ها و معابر جلوگیری کند.

وی تصریح کرد: افزایش ایمنی و پایدارسازی ساختمان ها، ابنیه و شریان های حیاتی بخصوص بافت های قدیمی دست نخورده از جمله اهداف اصلی مطالعات این پروژه است.

وی افزود: تعیین موقعیت میله و مسیر قنات های قدیمی قزوین در منطقه 3 شهر قزوین، در بهمن سال 95 به پایان رسیده و جزو اسناد بالادستی پروژه حاضر است.

مدیر عامل سازمان خدمات طراحی گفت: 9 رشته قنات مطرح شامل قنات آخوند، قنات های حاتم بیک و خاتونی، قنات طیفوری (کیفوری)، قنات خیابان، قنات حلال آب، قنات آقا جمالی، قنات خمارتاش، قنات میرزا رسول و قنات شاه است.

وی ادامه داد: ممکن است مشاور در جریان مطالعات پروژه حاضر به سایر رشته قنات های دیگر که از اطراف و حومه قزوین سرچشمه گرفته و در مناطق 1 و 2  وارد شهر قزوین شده اند نیز دست یابد.

پایان پیام.

تصاویر مرتبط